PAMIĘĆ O BOHATERACH

Posprzątaj groby żołnierzy AK i wesprzyj akcję utrwalania pamięci o bohaterach spoczywających na gdańskich cmentarzach

Ponad 40 miejsc pochówków czeka w tym roku na uporządkowanie przed uroczystością Wszystkich Świętych. Wystarczy wybrać mogiłę na stronie internetowej utrwalamypamiec.pl, którą chcielibyśmy się zaopiekować.

To już czwarta edycja akcji społecznej, mającej na celu zachowanie i pielęgnowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, spoczywających na gdańskich cmentarzach. Okres Wszystkich Świętych jest symboliczną okazją by oddać hołd, uczcić pamięć oraz ocalić od zapomnienia tych, którzy na to zasłużyli. To niewątpliwie lekcja obywatelskości oraz świadomości historycznej, dlatego zachęcamy grupy szkolne, firmy, rodziny oraz osoby indywidualne do pomocy – mówi Mateusz Skrzypiec, koordynator akcji.

Projekt „Utrwalamy Pamięć o Żołnierzach AK” jest realizowany od 2016 roku. Do tej pory dzięki zgłoszeniom mieszkańców udało się zidentyfikować 42 miejsca pochówku żołnierzy AK na gdańskich cmentarzach, które co roku w okresie Wszystkich Świętych są porządkowane.

JAK MOŻNA SIĘ WŁĄCZYĆ W AKCJĘ:

ZAOPIEKUJ SIĘ

Jeżeli podoba Ci się idea przyświecająca akcji możesz zaopiekować się wybranym przez siebie miejscem pochówku żołnierza AK, których listę znajdziesz na stronie internetowej akcji utrwalamypamiec.pl. Opieka polega na posprzątaniu grobu, zapaleniu zniczy, umieszczeniu biało-czerwonej wstążki z napisem Tu spoczywa żołnierz Armii Krajowej. Do akcji mogą zgłaszać się osoby indywidualne, ale również szkoły, instytucje, firmy czy rodziny.

ZGŁOŚ HISTORIĘ

Aktywnością całoroczną jest możliwość zgłaszania kolejnych miejsc pochówków oraz dzielenie się historiami i zdjęciami osób zasłużonych. Pomoże to w zinwentaryzowaniu jak największej liczby miejsc pochówku żołnierzy AK na gdańskich cmentarzach i zapewnieniu opieki nad mogiłami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

30 października, w godz. 10:00 – 18:00 na trzech gdańskich cmentarzach (Cmentarz Oliwski, Cmentarz Centralny „Srebrzysko” i Cmentarz Łostowicki) rozstawione będę punkty, gdzie będzie można uzyskać niezbędne informacje o akcji oraz pobrać wstążkę do oznaczenia grobów. Wstążkę można również pobrać z biura Fundacji Gdańskiej, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00.

Akcja organizowana jest przez Miasto Gdańsk i Fundację Gdańską we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Gdańsk, Muzeum Gdańska, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Stowarzyszeniem imienia Bolesława Srockiego, pod patronatem medialnym Historia.org.