Tydzień Heweliusza 2013

Tradycyjnie już w miesiącu styczniu nie mogło zabraknąć święta wielkiego, gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza. Tak też było w styczniu roku 2013, gdy obchodziliśmy Tydzień Jana Heweliusza. W ramach święta odbyło się wiele różnych imprez. Jednym z najważniejszych jego punktów była prezentacja obrazu „Portret kupca gdańskiego” zakupionego dzięki dofinansowaniu pochodzącemu ze sprzedaży piwa Johannes. Obraz przedstawia zamożnego patrycjusza gdańskiego i został wykonany w dziewiętnastym wieku.

  

Oprócz tego odbywały się m.in. pokazy filmu Fundacji Gdańskiej o Janie Heweliuszu pt. "Johannes Hevelius Dantiscanus" w reżyserii Michała Juszczakiewicza, warsztaty astronomiczne "Gwiezdni bohaterowie wg. Jana Heweliusza" w Centrum Hewelianum, konkurs astrofotograficzny "AstroCamera" oraz konkurs "Jan Heweliusz Inspiruje".

Tradycyjnie odbył się także koncert, którego gwiazdą tym razem była niemiecka wokalistka
o afrykańskim pochodzeniu - Y’akoto. Oprócz koncertu zwieńczeniem imprezy stało się widowisko plenerowe „Urodziny Heweliusza”, które można było podziwiać na, a jakżeby inaczej, skwerze Heweliusza przy Ratuszu Staromiejskim.

 

Partnerzy wydarzenia:

Aktualności

Święto Gdańskiej Nauki na półmetku

Gdańsk już piąty dzień świętuje urodziny Jana Heweliusza. W tym czasie odbywały się m.in. spacery, warsztaty oraz degustacje. Co dokładniej działo się od niedzieli? Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania. Więcej