DROGI DO KULTURY / Dorota Nieznalska / 170 cm wzrostu

Dorota Nieznalska
170 cm wzrostu
2021, obiekt in situ

Miejsce ogłoszenia podpisanych przez Lecha Wałęsę Porozumień sierpniowych!

Mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe! – te słowa wypowiedział Lech Wałęsa z bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.
31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe pomiędzy przedstawicielami komunistycznego rządu a demokratyczną opozycją. Porozumienia te były wyłomem w systemie komunistycznym i zapoczątkowały lawinę, która doprowadziła do obalenia komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Obiekt 170 cm wzrostu w formie drewnianej trybuny, upamiętnia tamte sierpniowe wydarzenia, moment przemowy Lecha Wałęsy znad ukwieconej bramy. Jest to równocześnie punkt widzenia dla wszystkich, nie tylko tych, którzy, jak Wałęsa mają tytułowe 170 cm wzrostu, również tych, którzy chcą doświadczyć wysokości, miejsca i symbolicznego widoku władzy lidera Solidarności w kontekście przełomowego momentu historycznego.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z obiektu.
Obiekt Doroty Nieznalskiej 170 cm wzrostu powstał w ramach projektu Drogi do kultury.
Organizator: Fundacja Gdańska

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska