WRĘCZENIE NAGRÓD REJS ROKU 2017

W piątek, 2 marca 2018 r. odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych REJS ROKU i SREBRNY SEKSTANT 2017.

To już 48. edycja tych prestiżowych wyróżnień. Uroczystość organizowana jest tradycyjnie w pierwszy piątek marca, na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą – dokonał tego „Dar Pomorza” – nocą z 1 na 2 marca 1937 roku. Dlatego to na pokładzie Białej Fregaty, która dziś jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego, odbywa się posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”.

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją Jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie nad każdą kandydaturą, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach.

Jury w wyniku wszechstronnej dyskusji uznało, że start, znakomita postawa i osiągnięte przez kapitan Joannę Pajkowską, wspólnie z Uwe Rottgeringiem, zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017 zasługują na najwyższe żeglarskie wyróżnienie minionego sezonu – „Srebrny Sekstant” i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017”.

Regaty o ustalonej renomie i stopniu trudności w 2017 roku przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał tym razem większość startujących żeglarzy – z 21 jachtów, które ruszyły na trasę z Plymouth do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo.

Podczas Gali zostaną również wręczone nagrody:

  • II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017” – Jan Pietrzak
  • III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017” – Lech Stoch
  • Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2017” – Piotr Kuźniar, Michał Palczyński, Marek Rajtar
  • Nagroda specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego – Wojtek (Victor) Wejer
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” – Michał Korneszczuk
  • Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców – Janusz Kowalski
  • Nagroda Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”– Michał Kozłowski

W obradach Jury 48. edycji nagród uczestniczyli: kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury, Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego, Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ, Andrzej Radomski przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska.