GDAŃSK POMAGA SPRZĄTAĆ GROBY

Wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 60+ lub z niepełnosprawnością w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach. Cel jest jeden – ograniczenie ilości osób szczególnie narażonych na infekcję COVID-19 na cmentarzach, nie odbierając im prawa do troski o groby bliskich.

– Akcja Gdańsk pomaga sprzątać groby powstała z myślą o seniorach i seniorkach. W okresie Wszystkich Świętych postanowiliśmy zatroszczyć się o pomniki bliskich im osób. Akcja jest skierowana do osób w wieku 60+, ale też do osób z niepełnosprawnościami lub szczególnie narażonych na ciężkie powikłania związane z wirusem COVID-19. Do naszej akcji można zgłaszać zarówno potrzebę, jak i chęć pomocy. Działania rozpoczną się 26 października i potrwają do 6 listopada. W tym czasie wolontariusze będą sprzątali zgłoszone nagrobki oraz zapalą na nich znicze – mówił Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Celem akacji „GDAŃSK POMAGA sprzątać groby” jest troska o zdrowie osób starszych i z niepełnosprawnością poprzez wsparcie ich w uprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych, w rezultacie czego nie będą musiały zadbać o to same i być narażone na kontakt z dużą liczbą osób w przestrzeni publicznej. Akcja jest skierowana do seniorów i seniorek powyżej 60 roku życia oraz osób z orzeczoną niepełnosprawnością, mieszkających na terenie Gdańska, jak również do wolontariuszek i wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować się i uprzątnąć zgłoszone groby.

Akcję zainicjowała Fundacja Gdańska przy wsparciu Miasta Gdańsk. Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 575 317 781 czynny w godzinach 9.00-17.00. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową gdanskpomaga.pl w zakładce sprzątamy groby. Zgłoszenia można składać do 31.10.2020, a samo uprzątniecie pomnika będzie realizowane sukcesywnie przez 2 tygodnie do dnia 06.11.2020.

Potrzebę wsparcia może zgłosić sam zainteresowany lub ktoś w jego imieniu. Zachęcam do kontaktu z instytucjami publicznymi, domami sąsiedzkimi na dzielnicach, które chętnie pomogą w zgłoszeniu potrzeby – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

Organizatorzy zachęcają również do pomocy w sprzątnięciu grobów osoby, które w okresie od 26.10.2020 do 06.11.2020 mogą w bezpieczny dla siebie sposób przy wsparciu Fundacji Gdańskiej i Miasto Gdańsk zaangażować się i uprzątnąć zgłoszony grób. W zakresie wsparcia jest podstawowe sprzątnięcie pomnika oraz zapalenie znicza.