GDAŃSKA NOC SYLWESTROWA

Jak co roku, Miasto Gdańsk i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaproszają wszystkich mieszkańców na wspólne muzyczne wydarzenie kończące stary rok – plenerowe Koncerty Sylwestrowe. Ten rok będzie wyjątkowy, ponieważ stary pożegnamy aż w czterech różnych dzielnicach Gdańska.

Otwierając się na mieszkańców całego Gdańska, rozszerzamy formułę sylwestrową dodatkowo o cztery różne dzielnice o zmiennej tematyce muzycznej. Charakterem miasta stają się dzielnice, sentymentalny Park Oruński z Amfiteatrem przywita Nowy Rok przy polskich hitach zespołu Czerwone Gitary, kolorowy Chełm będzie bawił się początkowo przy utworach zespołu Route 11, natomiast gwiazdą wieczoru na Chełmie będzie zespół Łąki Łan, elektryzujące Brzeźno przywita Nowy Rok przy hitach najlepszego polskiego dj’a C-Boola, natomiast taneczny Targ Węglowy rozbrzmi początkowo muzyką mechaniczną w wykonaniu Dj’a BezKsywy, natomiast po godz. 22.00 usłyszymy hity zespołu Brathanki. Całości świąteczno-sylwestrowej atmosfery dopełniać będzie Jarmark Bożonarodzeniowy
i Łoś Lucek.

Dodatkowo podczas Nocy Sylwestrowej zostaną podstawione specjalne sylwestrowe autobusy, dzięki którym będzie można skorzystać ze wszystkich atrakcji, przemieszczając się między sylwestrowymi scenami. Dopełniając tradycji wspólnego świętowania Nowego Roku przez wszystkich mieszkańców Gdańska, na Targu Węglowym stanie telebim, na którym transmitowane będą wejścia na żywo z koncertów w pozostałych dzielnicach.

Tradycyjnie o północy, wspólnie z władzami Miasta Gdańska przywitamy Nowy Rok. W każdej dzielnicy odbędzie się odliczanie, transmitowane na żywo, na telebimie na Targu Węglowym. Mając na uwadze zdrowie wszystkich zwierząt Gdańsk rezygnuje z tradycyjnego pokazu sztucznych ogni. Nowy Rok powitamy przy melodiach Carillonu, które punktualnie o północy zabrzmią nad Gdańskiem, dodatkowo będzie można usłyszeć je również na żywo z wieży Kościoła Św. Katarzyny. Kolejną atrakcją sylwestrową będzie pokaz laserów rozświetlających Targ Węglowy.

Jako że Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce w którym możemy spotkać ten wspaniały instrument – Carillon (a mamy w Gdańsku w sumie aż trzy różne carillony), chcieliśmy podkreślić wyjątkowość naszego Miasta i wprowadzić jego mieszkańców w nowy rok dźwiękami dzwonów – przywołujących na myśl odwieczną tradycję przeplatającą się z teraźniejszą, wielobarwną codziennością. Dlatego też powstała „fanfara noworoczna” skomponowana na carillon i zespół dęty blaszany.

Podstawowym materiałem dźwiękowym jest motyw muzyczny oparty na trzech dźwiękach: g, d, a – co stanowi bezpośrednie nawiązanie do słowa Gdańsk. Kompozycja to krótka fanfara, w której główną rolę odgrywa carillon. Forma nie jest zbyt rozbudowana, ale mimo to znalazło się w utworze krótkie solo dzwonów o charakterze kadencji ad libitum; początek fanfary to stopniowe poszerzanie wolumenu brzmieniowego by zakończenie stanowić mogła dynamiczna, pełną energii i będąca dobrym prognostykiem na nadchodzący rok kadencja.