Aktualności

Pięciolecie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Pięć lat, piętnaście tysięcy uczestników rejsów edukacyjnych i przykład udanego partnerstwa międzysektorowego. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku świętuje swój pierwszy okrągły jubileusz.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku od śmiałego pomysłu, aby pokazać wszystkim gdańskim gimnazjalistom jak wygląda ich miasto od strony. Z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza powstał realizowany przez Urząd Miasta Gdańska i Fundację Gdańską program, który wykorzystuje potencjał edukacyjny żeglarstwa.

28 października, podczas uroczystości zakończenia piątej edycji, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój gdańskiej inicjatywy podsumowali dotychczasowe osiągnięcia. Zakończenie piątej edycji programu odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6.

Ewa Kamińska, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska do spraw polityki społecznej podkreśliła, jak znacząco Gdańsk otworzył się na morze w ciągu ostatnich pięciu lat. - Młodzi ludzie uświadamiają sobie, jak wiele możliwości daje życie w mieście położonym nad wodą.

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest jednym z najciekawszych przykładów realizowanych w Polsce projektów z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu. Proekologiczne wychowanie młodzieży, popularyzacja aktywności fizycznej i budowanie poczucia tożsamości lokalnej – to tylko niektóre z filarów inicjatywy. Przedstawiciele sponsorów programu – Grupy LOTOS i Ferrero Polska, zgodnie podkreślali, że to właśnie ta wszechstronność programu jest jego najmocniejszą stroną.

Organizatorzy zapowiadają, że pomimo zakończenia sezonu żeglarskiego, program nie zwija żagli. We współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną prowadzony jest cykl badań właściwości wody. Młodzież wykonując samodzielne analizy przekonuje się jak ważne jest dbanie o stan czystości Morza Bałtyckiego.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój Programu wspólnie zdmuchnęli świeczki na jubileuszowym torcie, a po części oficjalnej rozpoczął się piknik żeglarski dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Trzymamy kciuki za kolejne okrągłe jubileusze Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

Zachęcamy do odwiedzania: www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl oraz profilu akcji na Facebooku.