Aktualności

Gala wręczenia nagród REJS ROKU 2015

W piątek 4 marca 2016 r. odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim - Nagród Honorowych "REJS ROKU 2015” i „SREBRNY SEKSTANT". Ceremonia odbędzie się o godz. 17.00 w gdańskim Dworze Artusa.To już 46. edycja tych prestiżowych wyróżnień. Uroczystość organizowana jest tradycyjnie w pierwszy piątek marca na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą - dokonał tego "Dar Pomorza" - nocą z 1 na 2 marca 1937 roku. Dlatego to na pokładzie Białej Fregaty, która dziś jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego, odbywa się posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant".

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2015, poddało ostatecznie ocenie 9 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Ponownie dominowały wyprawy na wody wysokich szerokości zarówno na północnej jak i południowej półkuli.


„Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2015”, Jury zdecydowało uhonorować kpt. Piotra Kuźniara, który w ramach szerokiego projektu ekspedycji na s/y „Selma Expeditions” poprowadził wyprawy po wodach stref polarnych: południowej i północnej. W ramach ekspedycji Selma Antarktyda – Wytrwałość śladami Ernesta Shackletona dowodził na ekstremalnych etapach z Hobart na antarktyczne Morze Rossa z dotarciem do rekordowej szerokości 78 st. 43’926 S - odnotowane jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii „Nawigacja – najdalej na południe” i powrót przez Ocean Południowy – przylądek Horn do argentyńskiego Mar del Plata (15.01.-04.04.2015).

Podczas gali zostaną wręczone nagrody:
• „Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2015”
• II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2015”
• III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2015”
• Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2015”
• Nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego
• Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”
• Nagroda Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”

W obradach Jury 46-tej edycji nagród uczestniczyli: kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury, Maciej Leśny wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego, Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ, Andrzej Radomski przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska.

Wstęp na Galę wyłącznie z zaproszeniami.