NAPIS GDAŃSK JUŻ OD PIĄTKU NOWĄ ATRAKCJĄ

10 listopada na Ołowiance rozbłyśnie konstrukcja przestrzennego napisu GDAŃSK – wysoka na 2,4 metra, długa na 15 metrów i ciężka prawie na 7,5 tony. Przeddzień Święta Niepodległości to idealna okazja, by wspólnie z gdańszczankami i gdańszczanami sprawdzić, jak będzie prezentował się napis.

W ramach zorganizowanego konkursu na promocyjny napis GDAŃSK wpłynęło około 50 naprawdę atrakcyjnych koncepcji. Ich autorami były osoby prywatne, ale również studenci kierunków artystycznych, czy biura projektowe. Komisja konkursowa wspólnie z czytelnikami Trójmiasto.pl (niemal 9 tyś. głosujących) wybrali projekt białego napisu Gdańsk z konturem kortenowym, zaproponowany przez Kaję Pobereżny i Michała Podgórczyka.

 

Krótka historia powstawania konstrukcji

Napis, który 10 listopada stanie na Ołowiance to owoc współpracy wielu osób i firm. Po ogłoszeniu wyników konkursu zorganizowanego przez Fundację Gdańską ruszyły kolejne etapy powstawania napisu. W pierwszej kolejności stworzono projekt techniczny, następnie konstruktorzy dokonali niezbędnych obliczeń i pomiarów zapewniających bezpieczeństwo konstrukcji. Na tej podstawie zlecono firmie VOCA design przygotowanie korpusu ze sklejki szkutniczej. Wykonanie konstrukcji trwało około 1,5 miesiąca. Konstrukcja została zabezpieczona przez firmę NAD-LAM żywicą poliestrową, nadającą jej odporność na warunki atmosferyczne. Następnie napis trafił do firmy METAL DESIGN BY ARTE, która jako jedyna w Polsce maluje kompozytem metalu, zwanym kortenem.  Tą metodą zostały przygotowane kontury napisu. Równolegle trwały prace formalne nad odpowiednimi pozwoleniami oraz rozmowy z Polską Filharmonią Bałtycką, jak również organizacja podświetlenia napisu. Liczba podwykonawców oraz technika wykonania całości spowodowały dłuższy czas powstawania napisu niż zakładano.

Łączy koszt powstania napisu to 110 00 zł netto. Z tego 100 000 zł to suma za przygotowanie napisu, zaś 10 000 zł to należności za działania logistyczne m.in. zagospodarowanie otoczenia oraz niezbędne transporty.

 

Odpalenie napisu

Czekaliśmy na dogodną okazję by gdańszczankom i gdańszczanom zaprezentować efekt końcowy trwającego kilka miesięcy przedsięwzięcia. Wigilia Święta Niepodległości to dobry moment na wspólne spotkanie i rozpoczęcie świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Rocznicy, którą w Gdańsku celebrować będziemy cały rok – mówi Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. Tego dnia napis będzie podświetlony w biało-czerwonych barwach. Dla przybyłych osób zostanie rozdane łącznie 1000 flag Gdańska i Polski. Wszystkich czeka również wizualna niespodzianka.

Zapraszamy w piątek (10 listopada) o godz. 18.00 na parking Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1).

 

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Partner Główny: Saur Naptun Gdańsk

Projekt: Pobereżny, Podgórczyk

Wykonawcy: METAL DESIGN BY ARTE, VOCA design, NAD-LAM Michał Dutkiewicz, SKYLARK Lighting

Partnerzy Techniczni: Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni