RUSZYŁA 8. EDYCJA PROGRAMU EDUKACJI MORSKIEJ

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W ramach Programu przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych wezmą udział w cyklu praktycznych zajęć na wodzie dostosowanych do grup wiekowych (zajęcia na łódkach Optimist, kajakach, zajęcia wioślarskie, rejsy łódkami turystycznymi oraz Odtimerami). Młodzież podczas rejsów uczy się podstaw żeglowania, pogłębia wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznaje swoje miasto od strony wody.

Tegoroczną nowością jest także systemowe działania edukacyjne oparte o Klub Edukacji Morskiej. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej, historii i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny.

5 września odbyło się oficjalne otwarcie Programu, zaś już 31 sierpnia rozpoczęły się pierwsze zajęcia teoretyczne dla przedszkolaków.  Mam nadzieję, że nowa edycja Programu Edukacji Morskiej zakończy się z wielką satysfakcją dla dzieci i wielu z nich już w wieku dojrzalszym będzie tę pasję żeglarską w różny sposób kontynuować – powiedział Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.

Nowy sezon to nowa odsłona Programu, która przyniosła wiele zmian. Tegoroczne działania mają jeszcze pełniej przybliżyć gdańszczanom morze i morskość, nauczyć zespołowej pracy i wytrwałości, jak również wyłonić talenty które, kto wie, w przyszłości mogą reprezentować Gdańsk na szczeblu światowym.

Zajęcia realizowane są na następujących poziomach edukacji (każda szkoła może brać udział we wszystkich poziomach). Zapisanie się do danej grupy obliguje do uczestnictwa we wszystkich zajęciach danego poziomu.

• Grupy przedszkolne (limit 40 grup przedszkolnych) – jedno przedszkole może maksymalnie zgłosić 2 grupy x 15 uczniów
    • Zajęcia w Narodowym Muzeum Morskim (rejestracja rezerwacje.nmm.pl )
    • Karta zniżkowa
  • Szkoła Podstawowa – klasy 0-3 (limit 20 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów
    • Zajęcia wodne – łódka Optimist + wizyta na przystani (jeden dzień)
    • Karta zniżkowa

• Szkoła Podstawowa – klasy 4-6 (limit 20 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów
    • Zajęcia wodne – łódka Optimist
    • Zajęcia wodne – Rejs łódką turystyczną na Zatokę Gdańską
    • Zajęcia wodne – Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie
    • Karta zniżkowa

• Szkoła Podstawowa – klasy 7-8 (lub gimnazjum) (limit 20 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów
    • Zajęcia wodne – rejs klasycznymi żaglowcami (Oldtimery)
    • Rejs łódką turystyczną na Zatokę Gdańską
    • Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie
    • Karta zniżkowa

• Szkoła Ponadpodstawowa (limit 10 grup) – jedna szkoła maksymalnie może zgłosić 2 grupy x 15 uczniów
    • Zajęcia wodne – rejs klasycznymi żaglowcami (Oldtimery)
    • Rejs łódką turystyczną na Zatokę Gdańską
    • Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie

• 110 grup projektowych
  • 1650 dzieci i uczniów objętych programem
  • 110 nauczycieli
  • 210 praktycznych zajęć na wodzie
  • 700 Spotkań w ramach Klubu Edukacji Morskiej
  • 80 wizyt w muzeum

SŁOWNIK

Zajęcia w Narodowym Muzeum Morskim – trwające około 40 minut zajęcia dla grup przedszkolnych. Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017.

Materiały edukacyjne dla opiekunów – na każdym poziomie edukacji przygotowany zostanie pakiet edukacyjny dla opiekunów grup. Informacja dotyczące materiałów zostanie wysłana bezpośrednio do nauczycieli prowadzących Klub Edukacji Morskiej.

Karta Zniżkowa – karta na okaziciela uprawniająca do zniżek na aktywności wodne dla uczestników projektu. Szczegółowa lista dostępna będzie na stronie programu.

Klub Edukacji Morskiej – całoroczne, cykliczne zajęcia prowadzone w szkołach przez przeszkolonych nauczycieli (opiekunów grup), Nauczyciele prowadzący grupy otrzymują od nas materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów z Kreatywnej Pedagogiki.

Zajęcia wodne – Optimist – jednodniowe zajęcia odbywające się na łódkach klasy Optimist lub L’Équipe. Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017.

Zajęcia wodne Rejs łódką turystyczną na Zatokę – jednodniowe zajęcia odbywające się na łódkach turystycznych. Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017

Zajęcia wodne Zajęcia wioślarskie / zajęcia kajakarskie – Zajęcia odbywać się będą od września do października 2017, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zajęcia wodne – rejs klasycznymi żaglowcami (Oldtimery) – jednodniowe zajęcia odbywające się na klasycznych Gdańskich Żaglowcach (STS Generał Zaruski, SY Bonawentura, SY Baltic Star, SYAntica, SY Szkwał). Zajęcia odbywać się będą we wrześniu 2017.

Ważne informacje i wyposażenie dla Uczestnika, czyli jak się przygotować do zajęć wodnych

Ubiór na rejs:

• Obuwie sportowe z miękką podeszwą (nie klapki czy buty typu wojskowego). Dopuszczalne są sandały z zapięciem z tyłu.
  • Kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy.
  • Czapka lub czapka z daszkiem.
  • Prosimy o zdjęcie na czas rejsu wszelkiej biżuterii.
  • Polar lub sweter i przeciwwiatrowa kurtka (prosimy ubrać się cieplej niż ubralibyśmy się idąc tego dnia do pracy/szkoły).

Rejestracja na zajęcia (przedszkola):

www.rezerwacje.nmm.pl

Rejestracja na zajęcia (grupy szkolne – Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa zajęcia wodne):

Koordynacja szkół i placówek przedszkolnych:

Izabela Kulesza – Wydział Rozwoju Społecznego, izabela.kulesza@gdansk.gda.pl, +48 58 323 67 52

Koordynacja projektu:

Piotr Kukowski – Fundacja Gdańska, pkukowski@fundacjagdanska.pl, tel. +48 58 526 49 87