SPOŁECZNA KAWA

W Gdańsku rusza kolejna inicjatywa ekonomii społecznej – społeczna kawa już od soboty w parku oruńskim. Dochód z przedsięwzięcia będzie przeznaczony na edukację zawodową dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Gdańska.

Inicjatorami projektu są Fundacja Gdańska i Fundacja Innowacji Społecznej. Każda z tych organizacji ma na swoim koncie sukcesy w obszarze aktywnego prowadzenia projektów, z których zysk wspiera mieszkańców w kryzysowych sytuacjach.

SPOŁECZNA KAWA to skuter Piaggio, zabudowany pod funkcję sprzedawania kawy, drobnych przekąsek, wody i lemoniady. Zatrudnienie w nim znajdzie młodzież z gdańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, wchodząca na rynek pracy. SPOŁECZNA KAWA początkowo będzie ustawiona w Parku Oruńskim, który w obecnej chwili nie ma żadnego miejsca świadczącego drobną sprzedaż gastronomiczną.

Mobilna kawiarnia to kolejny projekt ekonomii społecznej, który realizujemy w tym roku. Obok Parkingu Społecznie Odpowiedzialnego, z którego dochód jest przeznaczony na wparcie podopiecznych Towarzystwa im. Św. Brata Alberta w Gdańsku, chcemy we współpracy z Fundacją Innowacji Społecznej zwodować projekt, z którego zysk wesprze kolejną grupę gdańszczan i gdańszczanek – mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej. Mobilna kawiarnia rozpocznie swoją działalność w Parku Oruńskim, jednak zakładamy odwiedzanie różnych wydarzeń organizowanych w Gdańsku. Jesteśmy otwarci na propozycje organizatorów – dodaje.

Doświadczenia z aktywizacją młodzieży w gastronomii są w Gdańsku już sprawdzone. Przedsięwzięcia realizowane przez Fundację Innowacji Społecznej mają podobne założenia.

Od 2012 roku zdobywamy doświadczenia w branży gastronomicznej. Obecnie prowadzimy trzy firmy społeczne w Gdańsku: hotel So Stay, bar Centrala oraz kawiarnię Kuźnia. W naszych firmach młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych zdobywa pierwsze doświadczenie zawodowe. Dajemy młodym ludziom miejsca staży oraz pierwszej pracy. Ważne jest dla nas to, aby każdy z naszych podopiecznych doświadczył czym jest praca, przed podjęciem swojej pracy zawodowej. W ten sposób budujemy wartości i postawy, które wysoko cenione są przez pracodawców. Na równi stawiamy dbałość o wysoką jakość oferowanych usług. Zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu na aromatyczną kawę, orzeźwiającą lemoniadę oraz domowe wypieki – mówi Małgorzata Gojło-Kaligowska z Fundacji Innowacji Społecznej.

Projekt stratuje w sobotę w Parku Oruńskim. Wszystkich spragnionych kawy na spacerze zapraszamy do naszego punktu, który będzie zlokalizowany przy ul. Nowiny 2 (obok Przedszkola, pomiędzy placem zabaw a fontanną).