TO OSTATNIA NIEDZIELA I RETRO DOLNE MIASTO

Dzieje Dolnego Miasta pisane są już od ponad czterystu lat. W zamierzchłej przeszłości na terenie tej – poprzecinanej kanałami – części Gdańska powstawały fortyfikacje, efektowne dworki czy secesyjne kamienice, ale z czasem nabrała ona przemysłowego charakteru i zyskała miano „Dzielnicy fabrycznych kominów”. Historyczna różnorodność i robotnicze dziedzictwo sprawiają, że „Amsterdam północy” – dzięki rewitalizacji – zyskuje potencjał, by stać się tym, czym Kreuzkölln dla Berlina. Ten potencjał będziemy odkrywać razem z Fundacja Gdańska, odpowiedzialną za lokalny cykl imprez w stylu retro: RETRO DOLNE MIASTO.
Centrum kulturotwórczych animacji i gastronomicznych wydarzeń stanie się Królewska Fabryka Karabinów. W dwa wieki po tym jak Johann Ferdinand Geschkat przeniósł tutaj swój zakład – właśnie w tym miejscu zaczyna bić nowe serce Dolnego Miasta. Ponownie zaprezentujemy Fabrykę jako kulinarną krainę czarów, z której Gdańsk powinien być dumny. Wyjątkowy targ śniadaniowy i brunchowy pod chmurą stworzą:
ŁĄKA BAR – Azja w klimacie berlińskiego Kreuzbergu.
Nie/mięsny – Aromaty i kolory Bliskiego Wschodu.
Spożywczy Food & Drinks – Niepowtarzalne dania tradycyjnej kuchni polskiej autorstwa wielokrotnie nagradzanego szefa kuchni, Adama Woźniaka.
Przyganiał Kocioł Wokowi -Azja Express w sezonowej odsłonie.
Publiczna – Spot dla ciebie i twoich bliskich z najwyższej jakości kawą oraz domowymi wypiekami.
Piekarnik Toruńska – Mały bazarek z super jakościowymi produktami bio. W ofercie: pieczywo na zakwasie, nabiał z lokalnych gospodarstw, naturalne słodkości i cała gama napojów na bazie yerby.
Zaangażowanie Fundacji Gdańskiej i Miasta Gdańsk pozwala przy tym rozwinąć dotychczasową formułę „To ostatnia niedziela”. Przejmujemy dziedziniec Królewska Fabryka Karabinów, żeby zaprosić także na:
Vintage & Vinyl Market

Topowe butiki i kolekcjonerzy, którym bliska jest idea mody z duszą. Obok nich – entuzjaści winylowych płyt z setkami wydawnictw w promocyjnych cenach. Wśród wystawców z kolei Cyman Records oraz Asfalt Records, a więc oficyna, zrzeszająca w swoich szeregach Ostrego i Taco Hemingwaya.

Swing Revolution Trójmiasto

Pokazy i nauka tańca dla każdego.

Salon Fryzur Męskich

Golenie w stylu retro przy użyciu klasycznej brzytwy. Za free!

Automobilklub Morski

Zaprezentuje Wam piękne retro auta.

Opowiadacze Historii i ISE Dolne Miasto – Inkubator Sąsiedzkiej Energii

Wędrówka śladem intrygującej historii ludzi, budynków i miejsc osadzonych w przestrzeni Dolnego

DownTown Brass

Formacja zainspirowana ulicznymi zespołami Nowego Orleanu oraz współczesnymi brass-bandami z całego świata. W oryginalny sposób łączy blask instrumentów dętych z energetyczną mieszanką rytmów perkusyjnych. Na „To Ostatnia Niedziela” – przez całe południe w różnych miejscach ulicy Łąkowej. Zapraszamy do słuchania.

Do zobaczenia na Dolnym!