V ZJAZD GDAŃSZCZAN JUŻ NIEDŁUGO

Ponad 180 atrakcji i inicjatyw związanych ze zjazdem – to duża okazja na oryginalne świętowanie. Zjazd jak olimpiada, organizowany jest co cztery lata. Ale to nie koniec podobieństw: – Podczas tegorocznego zjazdu gdańszczan wyrównaliśmy i pobiliśmy kilka rekordów – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Podczas trzech dni na Zielonym Moście działało centrum informacyjno-kulturalne. Odwiedziło je kilka tysięcy osób, które dzieliły się swoimi wrażeniami, uczestniczyły w przygotowanych warsztatach, a także zasięgały informacji o poszczególnych atrakcjach. Rozdano w tym czasie 7000 ulotek w trzech wersjach językowych. Mieszkańcy i goście otrzymali również ponad 5000 specjalnie zaprojektowanych gadżetów i upominków.

10 tomów kronik

Muzeum Gdańska wzbogaciło się o 40 nowych pamiątek związanych z historią naszego miasta. Wśród nich największą wartość mają dziesięciotomowa kronika Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece, przekazane przez Gerda-Dietricha Ewerta; oraz testament Emilii von Hoene z 1917 r., który reguluje kwestie przyszłości parku Oruńskiego, przekazane przez potomkinię Barbarę von Hoene.

Zaśpiewali na rekord

Jedną z imprez równoległych do zjazdu był 22. zlot żaglowców Baltic Sail. Podczas niego przypłynął największy żaglowiec – holenderski Mercedes, który mógł pomieścić 140 osób. Na nim i innych jednostkach wzięło udział przeszło 4000 uczestników. Wspólnie pobiliśmy także rekord Polski w zbiorowym wykonaniu szanty „Morskie opowieści”, od 7 lipca wynosi on 39 minut i 43 sekundy, czyli o 6 minut dłużej niż dotychczasowo.

A nawet potomek króla

Dziesiątki atrakcji i wydarzeń w ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan przyciągnęły tysiące gości i mieszkańców. Wśród gości przyjechali sympatycy naszego miasta z Austrii, Wielkiej Brytanii, Wilna, Bremy, a nawet Kanady. Przybyli również: potomek króla Stanisława Augusta – hrabia Guillaume De Louvencourt-Poniatowski; i rodziny upamiętnionych nowymi tablicami gdańszczan i honorowi ambasadorowie Gdańska, w tym nowe ambasadorski Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Zuzanna Stupa.

Mocne punkty programu

Największą frekwencją cieszyły się koncerty. Widownia podczas występu Nigela Kennedy-ego i Cappelli Gedanensis wypełniły Centrum św. Jana. Na skwerze Świętopełka z kolei rekordową frekwencję zanotowano podczas występu „Gra w Komedę”. Wystąpili: Magdalena Grzebałkowska – interpretacja tekstu, Olo Walicki – kontrabas i Jacek Prościński – perkusja

– Dziękuję wszystkim, którzy przybyli specjalnie na ten dzień z czasem bardzo odległych zakątków – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Wielu z nas uczestniczyło w większości przygotowanych wydarzeń. Gratuluję wytrwałym. Dziękuję też każdemu, kto przyczynił się do sukcesu naszego zjazdu. Do zobaczenia w Gdańsku w 2022 roku.

Zostaw pamiątki

Do końca roku Muzeum Gdańska zbiera od mieszkańców i gości pamiątki związane z Gdańskiem. Osoby zainteresowane przekazaniem dokumentów, listów, książek czy fotografii mogą zadzwonić pod numer 519 486 653 lub 512 418 757 bądź napisać e-mail: historia@muzeumgdansk.pl. Jest możliwość wykonania kopii cyfrowej pamiątek. Zebrane materiały będą udostępnione na portalu www.dziedzictwo-gdansk.pl oraz na wystawie o Gdańsku w planowanym nowym oddziale Muzeum Gdańska.

Król jedzie

W Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46) do końca października będzie dostępna do zwiedzania wystawa „Król jedzie”. Opisuje ona wizyty monarchów w Gdańsku. Królowie odwiedzali nasze miasto przy okazji dłuższych podróży, prób rozwiązywania konfliktów lub w czasie wojen. Bogata ekspozycja prezentowana jest na 1000 m2 przestrzeni wystawienniczej.

Wstające kościotrupy?

W dwóch oddziałach Gdańskiej Galerii Miejskiej prezentowana jest wystawa „Kościotrupy muszą wstawać”, nawiązująca do słów Zygmunta Baumana o ożywianiu sztuki muzealnej. Wystawy prezentowane są w dwóch odsłonach: tradycyjnej w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 37) i nowoczesnej w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15).

Drogą po królewsku

„Królewska Droga” to wystawa planszowa, która opowiada powojenne dzieje najważniejszej, gdańskiej ulicy. Zawiera zdjęcia Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, opowiadające o zmianach, jakie przeszedł Gdańsk i jego mieszkańcy na przestrzeni półwiecza. Wystawę można zobaczyć nieodpłatnie przy ul. Długi Targ 33/34 do końca sierpnia 2018 r.

Nadburmistrz w Domu

„Leopold von Winter” to niewielka wystawa planszowa opowiadająca o najdłużej urzędującym gdańskim nadburmistrzu w XIX w., który wprowadził swoje miasto w nowoczesność. Jest ona dostępna podczas zwiedzania Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. Wstęp do zabytkowej kamiennicy i jej wnętrz jest płatny.