Zostań częścią Święta Wolności i Praw Obywatelskich

Początek czerwca kojarzy się z rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów od czasów II wojny światowej. W weekend 2-4 czerwca po raz piąty odbędzie się w Gdańsku Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Rozpoczęły się zapisy online dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych chcących stać się częścią Strefy Społecznej.

Wybory 1989 roku zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej. W Gdańsku od 2019 roku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. Corocznie, w miejscu narodzin związku zawodowego NSZZ „Solidarność,” organizowane są wydarzenia, których celem jest debata obywateli, organizacji pozarządowych i przedstawicieli władz.

– Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku organizujemy już po raz piąty. Bez uczestników i bez organizacji pozarządowych, które zapraszamy do składania swoich pomysłów na program, i ich aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach nie byłoby to możliwe. Wybory 4 czerwca 1989 pokazały, jaka siła tkwi w obywatelach, zarówno w sensie politycznym, jak i w sensie obywatelskości. Dzisiaj tę obywatelskość utożsamiają formalne i nieformalne organizacje pozarządowe. Reprezentują przejawy aktywności na polach, które dotykają nas każdego dnia. Są to działania związane m.in. z prawami człowieka, ekologią czy edukacją. Zapraszamy do współtworzenia Święta Wolności i Praw Obywatelskich – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy wezmą udział osoby, które urodziły się w Polsce obecnej w strukturach Unii Europejskiej. Także w tym roku, w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z czerwca 1989 roku, Gdańsk będzie gospodarzem spotkania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które uczestniczą w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

– Trudno sobie dziś wyobrazić nasze publiczne życie bez organizacji społecznych, a wtedy w ‘89 roku wcale nie było to takie oczywiste. Dlatego tak ważny jest ich głos i obecność tu, w Gdańsku. Istotny jest także ich udział w debatach, podczas których chcemy rozmawiać o tym, co nie funkcjonuje i jaki mają pomysł na to, jak to naprawić. Ważne jest, żebyśmy współtworzyli instytucje publiczne, instytucje prywatne, instytucje społeczne – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Od piątku 2 czerwca do niedzieli 4 czerwca 2023 w „Strefie Społecznej” odbywać się będą dostępne dla mieszkańców Gdańska i turystów warsztaty i debaty. Strefa Społeczna to jeden z elementów szerszego programu Święta Wolności i Praw Obywatelskich organizowanych przez miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.

– Jak co roku, przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizujemy strefę społeczną. Jednocześnie wracamy do dobrej tradycji roku 2019, czyli jej powiększenia. W tym roku przygotowujemy miejsce dla 200 organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych. Zapraszamy wszystkie NGO-sy z Pomorza i całej Polski do współuczestniczenia i współtworzenia tego wydarzenia. Co ważne, tegoroczne obchody rozpoczynamy świętem „Solidarni w rozwoju”. Chcemy, by tych kilkuset działaczy pozarządowych włączyło się w działania kongresu, dlatego wszyscy ci, którzy znajdą miejsce w naszej strefie, będą mogli być gośćmi kongresu „Solidarni w rozwoju” – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Jak co roku, organizacje pozarządowe tworzące Strefę Społeczną otrzymają grant ułatwiający im pokrycie kosztów zrealizowania własnego programu. W tym roku, z uwagi na trzydniowe wydarzenie, dofinansowanie wyniesie 2500 zł. Szczegóły dotyczące Strefy Społecznej i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Święta Wolności i Praw Obywatelskich.