Aktualności

Gdańsk edukuje i inspiruje

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku został wyróżniony nagrodą „Eko-inspiracja” w kategorii „Edukacja” za działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Działalność proekologiczna jest bardzo istotnym filarem edukacji realizowanej w ramach gdańskiej inicjatywy. Zabierając uczniów w rejsy opowiadamy o faunie i florze Bałtyku i przypominamy, że woda jest naszą wspólną wartością, o która wszyscy musimy dbać. Jest to szczególnie ważne w kontekście edukacji młodzieży, która w dużej mierze będzie odpowiedzialna za w jakim stanie przekażemy środowisko naturalne przyszłym pokoleniom – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.


Ponadto gimnazjaliści biorący udział w rejsach mają swój wkład w badania właściwości wody w Gdańsku, pobierając próbki do analizy za pomocą specjalistycznego sprzętu przekazanego na ten cel przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Kolejną odsłoną edukacji ekologicznej jest konkurs realizowany co roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ogólnopolski konkurs jest pretekstem do przybliżenia młodzieży problemów związanych z jakością oraz ilością wody, z którymi boryka się ówczesny świat. Realizując lokalny program popularyzujemy postawę globalnego obywatelstwa. W tym roku planujemy poszerzyć zasięg naszych działań i zaprosić do udziału młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego – zapowiada Piotr Kowalczuk.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zainicjowany został w 2010 roku i realizowany jest przez Fundację Gdańską na zlecenie Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Od tego czasu w edukacyjne rejsy wypłynęło ponad 18 tysięcy gimnazjalistów. Udział w zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A. Poza sezonem żeglarskim organizowane są marynistyczne warsztaty na lądzie. W trakcie ferii zimowych uczniowie mieli okazję spotkać się ze sternikami Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku w EduParku. Obecnie trwa nabór szkół do kolejnej, siódmej już edycji edukacyjnych rejsów. Jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wrócą na wodę z początkiem maja.
Ideą programu „Odpowiedzialnie z Naturą”, w ramach którego realizowany jest plebiscyt Eko-inspiracja, są działania na rzecz społecznej edukacji ekologicznej oraz promocja idei zrównoważonego rozwoju.


Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.