Koncert „Polska jako wspólnota”
W sobotę, 13 stycznia 2024 r., o godzinie 20:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert „Polska jako wspólnota”, będący częścią obchodów piątej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Bazylika Mariacka, będąca miejscem pochówku Pawła Adamowicza, stanie się na ten wieczór przestrzenią, w której artyści za pomocą muzyki zabiorą słuchaczy w podróż poświęconą, zmarłemu prezydentowi. Koncert nie tylko umożliwi wspomnienia związane z postacią Pawła Adamowicza, ale także przypomni publiczności przesłanie, które pozostawił nam po sobie. Podczas uroczystości zostaną przywołane wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonają znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.
Warstwę muzyczną przygotował gdański Chór Music Everywhere i Orkiestra Kameralna Progress, przygotowanie orkiestry – Szymon Morus, fortepian – Mateusz Lipiński, dyrygent – Beata Śnieg. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak Maciej Balcar, Bovska, Ewelina Flinta, Tadeusz Seibert i Anna Rusowicz. Gospodarzami wieczoru będzie Agnieszka Hyży i Krzysztof Łobodziński. Fragmenty wystąpień odczyta Grzegorz Gzyl z Teatru Wybrzeże.
Wydarzenie rozpocznie się bezpośrednio po zaplanowanej na 19:30 modlitwie wielowyznaniowej. Producentem widowiska jest Fundacja Gdańska we współpracy z Miastem Gdańsk i Europejskim Centrum Solidarności.
Wejście główną nawą od placu księdza Zator-Przytockiego.
Informacje o artystach:
Maciej Balcar: polski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny i filmowy. Wydał 7 płyt solowych oraz brał udział gościnny w przedsięwzięciach artystycznych m.in. zespołu Harlem, Andrzej Piasecznego czy Natalii Kukulskiej. W 2001 został nowym wokalistą zespołu Dżem.
Bovska: polska piosenkarka, autorka tekstów i ilustratorka. W 2016 roku jej debiutancki singiel „Kaktus” uzyskał status złotej płyty. W tym samym roku otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. W 2017 roku znalazła się wśród nominowanych do nagrody Fryderyków w kategorii fonograficzny debiut roku.
Ewelina Flinta: Polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, rocka i pop-rocka. Karierę muzyczną zaczynała w zespołach rockowych. W 2002 zajęła drugie miejsce w pierwszej polskiej edycji programu Idol.
Tadeusz Seibert: polski piosenkarz i aktor. Jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali piosenek, finalista 10. edycji programu rozrywkowego The Voice of Poland, w 2023 roku z utworem „Niby tak, niby nie” zajął drugie miejsce w konkursie Premier w ramach 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Anna Rusowicz: polska piosenkarka. Wydała 4 solowe albumy, a jej debiutancki krążek „Mój Big-Bit” był 12 najczęściej sprzedawanym albumem w Polsce. Otrzymała za niego Fryderyka w kategorii Wokalistka Roku oraz Fonograficzny debiut roku. Jest również laureatką Superjedynki.
Chór Music Everywhere: Trójmiejski chór założony przez Beatę Śnieg, która jest również dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym zespołu. W jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania. Chór koncertuje w kraju i za granicą, mając na swoim koncie ponad 50 nagród, zdobytych podczas krajowych i międzynarodowych festiwali.
Orkiestra Kameralna Progress: tworzona przez młodych, ambitnych kameralistów, prowadzona przez jej założyciela, dyrygenta Szymona Morusa. Dynamicznie rozwijający się zespół regularnie koncertuje, zaskakując słuchaczy intrygującymi interpretacjami.
Grzegorz Gzyl: polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Od 1994 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w którym debiutował tytułową rolą w Piotrusiu Panu. Od 2005 roku gra w serialu Na Wspólnej.
Agnieszka Hyży: dziennikarka i prezenterka telewizyjna przez wiele lat związana z telewizją Polsat, gdzie prowadziła popularne programy oraz festiwale muzyczne.
Krzysztof Łobodziński: konferansjer, prezenter radiowy, dziennikarz telewizyjny.