2. ETAP PRAC NA SKWERZE PRZY SZEROKIEJ

Zapraszamy mieszkańców do wspólnego zasadzenia krokusów, tulipanów i czosnków, które ukwiecą Park wiosną przyszłego roku.

Dzisiaj, 26 października o godz. 15 zapraszamy mieszkańców, dzieci oraz wszystkich zaangażowanych w projekt partnerów na otwarcie nowego placu zabaw oraz wspólne zasadzenie kwiatów w związku z zakończeniem drugiego etapu prac na skwerze przy Szerokiej.

– Przyjazne przestrzenie publiczne to jeden z naszych celów i cieszę się, że już teraz skwer przy Szerokiej jest takim miejscem, ważnym dla okolicznych mieszkańców i naszych gości – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.  – Nowy plac zabaw jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania placu przy ul. Szerokiej – dodaje prezydent  Dulkiewicz.

Spotkanie będzie okazją do podsumowania wspólnie przeprowadzonych i konsultowanych z mieszkańcami prac na jednym z ulubionych zieleńców Głównego Miasta w Gdańsku, zwanego potocznie Parkiem Świętopełka.

– Posadzimy z dziećmi ok. 1200 cebul krokusów wokół drzew rosnących po zewnętrznej stronie skweru. Do tego planujemy małą atrakcję kulturalną – mówi Ewelina Latoszewska z Działu Utrzymania Zielni GZDIZ.

Od zakończenia Jarmarku na skwerze kontynuowano prace, które miały na celu podniesienie jakości przestrzeni parku dla mieszkańców. Na skwerze zrealizowano system automatycznego nawadniania, położono nowe trawniki i przygotowano nowe barwne nasadzenia kwiatów cebulowych, które każdej wiosny będą rozkwitać paletą kolorów.  Stowarzyszenie „Inicjatywa Miasto” kończy realizację nowego placu zabaw.
– Plac zabaw został indywidualnie zaprojektowany dla skweru Świętopełka oraz przestrzeni Głównego Miasta. Wiosną br. odbyły się konsultacje z mieszkańcami w pobliskiej Szkole Podstawowej nr. 50. Plac jest integralną częścią skweru i nie zostanie ogrodzony  – mówi Mateusz Sylwestrzak z Inicjatywy Miasto.

W przedsięwzięcie włączyły się Międzynarodowe Targi Gdańskie, które wsparły cały projekt po Jarmarku Św. Dominika 2017 wiedząc, jak bardzo ta przestrzeń jest istotna dla mieszkańców Głównego Miasta. Partnerami projektu zostali również Saur Neptun Gdańsk, SUEZ, Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Inicjatywa Miasto. Całość prac koordynowała i wsparła Fundacja Gdańska we współpracy z menadżerem Śródmieścia.

Spotkanie i wspólne sadzenie kwiatów odbędzie się dzisiaj,  26 października o godz. 15.00 na skwerze w kwartale ulic Szeroka, Świętojańska, Szklary Grobla IV.