ŚWIĘTO MIASTA CZAS ZACZĄĆ!

Zabierz rodzinę i znajomych. Przynieś flagę Gdańska albo wygraj w licznych konkursach i zabawach na Targu Węglowym. Czeka 5 tysięcy flag! Już po raz trzynasty Gdańsk obchodzić będzie swoje święto, a czekać nas będzie sporo atrakcji i to aż przez cztery dni. Gdańsk pokaże się jako miasto sportu, tradycji, muzyki i  aktywności obywatelskiej.

Rozpoczniemy mocnym, sportowym akcentem. W czwartek, 25 maja na Targu Węglowym odbędzie się akcja społeczna pod hasłem „Walcz Zwyciężaj Gdańsk”, promująca Miasto Gdańsk jako Gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Eurovolley Poland 2017. W przestrzeni miasta staną boiska do gry w siatkówkę. W zabawach sportowych zmierzą się szkoły z woj. Pomorskiego, które będą walczyć o tytuł Szkoły Siatkarskiej Młodzieży. Od godz. 14 do 18-tej boisko będzie otwarte dla wszystkich tych którzy będą chcieli spróbować swoich sił w tej sportowej dziedzinie. Dzieci w ramach zajęć artystycznych będą mogły wymalować swoje transparenty a także zrobić sobie zdjęcia w siatkarskiej fotobudce.

Drugi dzień Święta Miasta rozpoczną wydarzenia pod szyldem motor-show. W piątek, 26 maja od godziny 10.00 Targiem Węglowym zawładną niezwykłe samochody, które odwiedzą Gdańsk w ramach Eurorally 2017. Przez trzy godziny będzie można podziwiać aż 75 sportowych samochodów od volvo po ferrari!

Zmiana warty nastąpi o godz. 16.00, kiedy to pojawią się auta biorące udział w 12 Rajdzie Gdańsk Castrol Inter Cars. Będzie to niezwykła okazja przyjrzeć się z bliska prawdziwym rajdowym maszynom.

Tych, których zmęczą ryki silników zapraszamy w miejsce spokojne – na wystawę „Pod Królewską Koroną” Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Twierdza Wisłoujście) poświęconą historii nadania wielkiego przywileju dla Gdańska. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się dlaczego właśnie pod koniec maja obchodzimy Święto Miasta. Ci, którzy przyjdą na wystawę z flagą wejdą za symboliczną złotówkę. Dla tych, którzy będą chcieli odwiedzić Twierdzę Wisłoujście zostaną uruchomione dodatkowe kursy w sobotę 27.05 i niedzielę 28.05. Linia 606 będzie kursować od godz. 10:00 do 16:00 co 30 min.

Piątkowy muzyczny wieczór należeć będzie do lokalnych zespołów. Od godziny 19.00 na świątecznej scenie zgrają Mitra, Milczenie Owiec oraz Gdański Zespół Golden Life, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia.

Sobotę 27 maja rozpoczniemy bardzo aktywnie również na Targu Węglowym. O godz. 10.00 zaplanowano atrakcję dla miłośników rowerów- start sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree 2017-2019, która wyruszy z Gdańska przez Baku aby dotrzeć za dwa lata do Stanów Zjednoczonych. Godzinę później na trasę wyruszą biegacze w ramach XII Rodzinnego Biegu Gdańszczan. Cała trasa liczyć będzie ok. 2500 m i prowadzić urokliwymi uliczkami Gdańska. Wszyscy uczestnicy biegu na mecie otrzymają pamiątkowe medale.

O godz. 11.30 zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia wielkiej, żywej flagi Gdańska. Pierwsze trzy tysiące osób otrzyma flagę na drzewcu.

W tym dniu nie zabraknie również akcentów historycznych. Od 10.00 do 15.00 na Placu Kobzdeja będzie można odwiedzić XV-wieczne obozowisko rycerskie z namiotami wojów, kramami, warsztatami rzemiosła. Będzie można posłuchać muzyki dawnej i zobaczyć pokaz rzemiosła i walk.

Tradycyjnie o 12.00 ulicami przejdzie Wielka Historyczna Parada, która upamiętni nadanie Gdańskowi w 1457r. licznych przywilejów przez polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka. Równolegle w Dworze św. Jerzego odbędą się Finały Olimpiady wiedzy o Gdańsku otwarte dla publiczności – łączna pula nagród to osiemnaście tysięcy złotych.

Od godz. 12.30 do 17.00 zapraszamy na Piknik Kulturalny do przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej 6. Odbędą się tam warsztaty historycznego krawiectwa, pokaz broni czarnoprochowej, gry i zabawy na wolnym powietrzu.

O godz. 13.00 na Święto Gdańskiej Alei gdzie będzie można wziąć udział w Seminarium Wielka Aleja- historia, tożsamość, wyzwania organizowanym przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

Na sobotnią scenę muzyczną i dużą dawkę muzyki zapraszamy od godz. 14.00. Podczas Soundrive Fest – Odkrywaj Muzykę, zagrają MaJLo (elektro-pop), Erith, Stonkatank czyli fuzja klubowej elektroniki, mocnej perkusji i indie-rockowych brzmień w połączeniu z wokalem, The Pau połączenie gitarowych riffów i połamanych rytmów. Czasami mocniej, czasami lżej.

Od godz. 17.00 scenę przejmą lokalni artyści, zagrają Ingenium, Pierwiastek z trzech, Natalia Capelik-Muianga wraz z zespołem oraz Lipali. Na finał wystąpi Tymon Tymański.

Drugi dzień Święta zakończy ok. godz. 22.00 pokaz laserowy z pirotechniką.

Niedziela 28 maja to Piknik Seniora. Rozpoczniemy go od godz. 10.00. W programie między innymi strefa zdrowia Synexus, porady i stoiska organizacji społecznych. Na scenie wystąpi Detko Bend oraz Czerwonych Gitar. Będziemy mieli okazję również posłuchać lokalne zespoły m.in. Słowiańska Dusza.

 

Wszystko to oczywiście na Targu Węglowym.

Nie może Ciebie zabraknąć!

Zapraszamy!