SZTAB GDAŃSK POMAGA

Wystartował sztab koordynacji i zarządzania działaniami Gdańsk Pomaga. W jednym miejscu współpracują gdańskie organizacje pomocowe, instytucje publiczne. Sztab przyjmuje zgłoszenia 7 dni w tygodniu. Potrzebujesz pomocy w pandemii? Zgłoś się.

Sytuacja pandemiczna cały czas się pogarsza, wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji. W związku z tym by móc szybko zareagować na potrzeby mieszkanek i mieszkańców Sztab akcji Gdańsk Pomaga, którego celem jest udzielenie pomocy każdemu, kto zwróci się o pomoc.

Gdańsk. Konferencja prasowa „Gdańsk Pomaga”, dotycząca działań Miasta Gdańska i Partnerów w zakresie obecnego wsparcia mieszkanek i mieszkańców Gdańska w związku z pandemią covid-19. fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

„Akcja Gdańsk Pomaga, którą pod gościnnymi skrzydłami Fundacji Gdańskiej prowadzimy od marca ma bardzo różne formy, ale główną jej ideą jest to, żeby łączyć tych którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy tej pomocy chcą udzielić. Dziś otwieramy sztab, w którym skoordynujemy potrzebujących z świadczącymi pomoc” – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Od marca w ramach akcji udało się pomóc 170 organizacjom i instytucjom, w tym Hospicjom, Domom Pomocy Społecznej, ale również wielu osobom prywatnym.

Co będzie się działo w sztabie?

Sztab akcji Gdańsk Pomaga to miejsce do obsługi wszystkich zgłoszeń o pomoc od seniorek i seniorów, ale również młodych, czy osób, które utraciły pracę, migrantów i wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Na co dzień pracują tu dwie osoby obsługujące infolinię i zgłoszenia, osoba koordynująca wolontariuszy oraz pracownik MOPR udzielający wsparcia w ramach gminnych programów. Osoby, które ze względu na pandemię nie mogą wychodzić z domu, potrzebują pomocy w zakupach, wyprowadzeniu zwierząt, maja problemy materialne, które dotknęły ich w wyniku pandemii mogą się zgłosić na: centrum@gdanskpomaga.pl lub 500 218 337.

„Zebraliśmy w jednym miejscu i ułożyliśmy wspólny system pracy dla usług pomocowych, realizowanych przez podmioty publiczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców. Pracują z nami pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, pracownicy infolinii, którzy przyjmują zgłoszenia przez 7 dni w tygodniu. Nawiązaliśmy współpracę z gdańskimi Domami Sąsiedzkimi, które będą lokalnymi koordynatorami wsparcia, abyśmy dotarli z pomocą do najbardziej potrzebujących” – mówi Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Akcja Gdańsk Pomaga to również współpraca z przedsiębiorcami dla każdego, kto chce pomóc znajdzie się do tego przestrzeń. Sieć Miimove udostępniła na potrzeby akcji dwa samochody do sprawnego poruszania się wolontariuszy.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Sztab Gdańsk Pomaga odpowiedziała również na rządową akcje „Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów”.

Od tygodnia przyjmujemy zgłoszenia osób potrzebujących pomocy, które dzwonią na rządową infolinię. Inicjatywa rządu jest cenne, ale to faktycznie my nadajemy temu programowi rzeczywisty i realny kształt niesienia pomocy – dodaje Buczyński.

Przez ostatni tydzień najczęściej dzwonią mieszkańcy Oliwy, Przymorza, Wrzeszcza, Chełmu i Śródmieścia. Najczęściej odbierane telefony dot. pomocy w zrobieniu zakupów. W ostatnim tygodniu obsłużyliśmy 246 osób, z czego 86% to osoby powyżej 70. roku życia. Dysponujemy ponad setką chętnych wolontariuszy i wolontariuszek.